Kontakt: 18 442 25 34
KATEGORIE PRODUKTÓW ▼

Poradnik – Jak kupować obrączki?

Wybór obrączek ślubnych to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Są one symbolem zawartego małżeństwa, a ich kształt oznacza nieskończoność i trwałość wzajemnej miłości i wierności. Obrączka widniejąca na palcu, trwale przypomina o ukochanej osobie, małżeńskim przyrzeczeniu i dniu ślubu. Pamiętajmy, że obrączki (oprócz fotografii i wspomnień) to jedyna rzecz która pozostaje do końca życia. Dlatego trzeba dobrze zastanowić się jakie one powinny być. Obrączki  muszą charakteryzować się trwałością, komfortem codziennego noszenia i estetyką. Przedstawiamy Wam kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy tak ważnym wyborze.

RODZAJ METALU

Najczęściej wybieranym metalem na obrączki ślubne jest złoto. Przeważnie stosuje się złoto w próbie 585 – wykonane z niej obrączki są najtrwalsze, rzadziej wybiera się próbę 750, gdyż obrączki wykonane  w tej próbie są bardziej miękkie, podatne na zarysowania i odkształcenia. Nie stosujemy niższych prób złota (np. 333), gdyż częściej uczulają, są mniej odporne na środki chemiczne i ciemnieją nawet podczas normalnego użytkowania. Najbardziej popularne są w tradycyjnym kolorze żółtego złota, ale coraz częściej pary decydują się na mieszanie kolorów – białego i żółtego, a nawet różowego złota.

Platyna to najcenniejszy, a co za tym idzie najdroższy z metali szlachetnych. Obrączki wykonywane z  tego surowca (najczęściej w próbie 950) są bardzo trwałe. Duża odporność na zarysowania, pozwala dłużej cieszyć się ich blaskiem. Twardość platyny sprawia, że jest ciężka w obróbce, czego podejmują się tylko doświadczeni mistrzowie jubilerstwa. Kolor zbliżony do srebrnego, przywodzi na myśl czystość i szlachetność związku małżeńskiego.

Bardzo rzadko wybierane są obrączki ślubne wykonane ze srebra (próba 925). Srebro ma wyrazistą – jasną barwę, lecz jest bardzo miękkim metalem szlachetnym, a co za tym idzie nie zapewni nam trwałości obrączek.

ROZMIAR OBRĄCZEK

Poprawne zmierzenie rozmiaru nie jest łatwe, wymaga dużego doświadczenia i zależy od kilku czynników. Głównym jest model obrączki, dopiero po jego wybraniu można mierzyć rozmiar. Ważna jest również szerokość, oraz to czy obrączka będzie posiadać profil soczewkowy. Dobrze dopasowana obrączka powinna przechodzić z lekkim oporem przez staw palca. Istotna podczas mierzenia rozmiaru jest też pora dnia, roku, kształt palców oraz indywidualne cechy tj. tendencja do puchnięcia palców. Niemożliwym jest, żeby obrączka leżała na palcu tak samo o każdej porze dnia, roku czy przy każdej pogodzie. Naturalnym jest to, że raz będzie luźniejsza, a czasem trudno będzie ją ściągnąć – jest to zależne od każdego organizmu. Najlepiej zmierzyć obrączki o różnych porach dnia, aby wypracować kompromis dotyczący rozmiaru. Nie należy dokonywać pomiaru rozmiarów tuż po wysiłku fizycznym, gdy palce są opuchnięte. Pomocne jest to, że można zamówić połówkę rozmiaru.

MASA OBRĄCZEK

Waga obrączek ma ogromny wpływ zwłaszcza na ich trwałość, jak również na komfort codziennego noszenia. Masywna obrączka jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie w perspektywie wielu lat jej noszenia, jest wygodna i bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Cienkie obrączki szybko się wycierają, przez co ich krawędzie mogą stać się ostre i niebezpieczne. Zatem zwracajmy uwagę na masę obrączek przy zakupie, gdyż będą one noszone przez wiele lat małżeństwa.

SZEROKOŚĆ OBRĄCZEK

Szerokość obrączek to kwestia upodobań klienta. Szerokości wahają się między 3mm a 10mm. Najczęściej jednak wybierane są obrączki o szerokości 5 mm, gdyż są najbardziej wygodne w codziennym użytkowaniu. Często obrączka damska jest węższa od męskiej, proporcjonalnie do wielkość dłoni – wąska obrączka nie zawsze dobrze prezentuje się na męskiej dłoni.

PROFIL OBRĄCZEK

Profil obrączek to kwestia gustu klienta, wyróżnia się ich kilka: profil wypukły, płaski, wklęsły, oraz wewnętrzny soczewkowy. Najczęściej wybierane są obrączki o profilu półokrągłym (wypukłym) lub płaskim. Jeśli wybór klientów waha się pomiędzy tymi dwoma profilami, istnieje możliwość wykonania obrączki o profilu nazywanym przez nas „LPS” – profil delikatnie zaokrąglony. Wybór zależy w głównej mierze od tego jak obrączka leży na palcu, dlatego zawsze warto je mierzyć. Coraz częściej pary decydują się na profil soczewkowy wewnątrz obrączki, który znacznie poprawia komfort jej noszenia, ułatwia także zakładanie i ściąganie. Dzięki soczewce obrączka przylega mniejszą powierzchnią do palca, więc możemy dokładnie dopasować rozmiar, a mimo to praktycznie jej nie czuć.

ZŁOTE OBRĄCZKI WIELOKOLOROWE

Coraz częściej klienci decydują się na obrączki dwu- i trzy-kolorowe, z połączenia żółtego, białego i różowego złota. Łączenie obrączek z kilku kolorów w naszej pracowni, jest uzyskiwane dzięki metodzie zgrzewania dyfuzyjnego w wysokiej temperaturze- poprzez przenikanie pomiędzy krążkami z różnych kolorów złota tworzy się jednolita i bardzo wytrzymała struktura.

RODZAJ WYKOŃCZENIA

Wyróżniamy kilka powłok dekoracyjnych, ze względu na użyty materiał ścierny wyróżniamy:

  • błyszczące
  • diamentowane
  • frezowane
  • satynowane
  • piaskowane

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów wykończenia ulegnie z czasem wypolerowaniu – w zależności od użytkowania. Dlatego też zalecamy zdejmowanie obrączek przy wykonywaniu ciężkich prac, aby na dłużej zachować ich ładny wygląd. Pamiętajmy jednak, że kupujemy obrączki po to, by je nosić gdyż symbolizują zawarcie związku małżeńskiego. Każdej obrączce można przywrócić dawny efekt i blask, poprzez jej odnowienie, jednak przy każdym takim odnowieniu należy liczyć się z ubytkiem złota.

KAMIENIE W OBRĄCZCE DAMSKIEJ

Często panie decydują się na przyozdobienie swojej obrączki delikatnym kamieniem. Najczęściej oprawiane są kamienie naturalne – brylanty, czasem szmaragdy, szafiry. Alternatywą (której nie polecamy!) dla kamieni naturalnych, są syntetyczne cyrkonie, które z czasem stracą swój blask i staną się matowe, mogą nawet się ukruszyć. Brylant to najtwardszy minerał w skali twardości Mohsa, jest odporny na zarysowania, dzięki czemu nigdy nie straci swojego blasku. Najczęściej oprawiane są brylanty o wielkości 0.01-0.02 ct. Decydując się na oprawę kamieni w obrączce należy pamiętać, że późniejsze powiększenie lub pomniejszenie jest niezwykle ryzykowne, a im więcej brylantów tym mniejsza szansa na pomyślność korekty. W przypadku braku technicznej możliwości zmiany rozmiaru, wykonujemy nową obrączkę z wykorzystaniem złota i kamieni z poprzedniej. Wobec tego, do wyboru obrączek z kamieniami należy podejść rozważnie, a przede wszystkim dokładnie wymierzyć rozmiar.