1. Czy wszystkie złote obrączki się rysują?
Czyste złoto jest metalem szlachetnym miękkim. Także stopy tego metalu, z którego wykonane są obrączki są na tyle miękkie, że podczas noszenia każda obrączka ulegnie z czasem porysowaniu. Naturalne i nieuchronne jest to, że już od pierwszego dnia noszenia obrączek pojawiają się na nich rysy, większe bądź mniejsze w zależności od ich użytkowania. Z czasem powierzchnia całej obrączki równomiernie się porysuje i nabierze jednolitego (lekko matowego) wyglądu. Wówczas kolejne rysy nie rzucają się tak w oczy, jak na nowych obrączkach. Raz na jakiś czas można przywrócić im pierwotny wygląd, jednak przy każdym takim odnowieniu należy liczyć się z ubytkiem złota. Dlatego też zalecamy zdejmowanie obrączek przy wykonywaniu ciężkich prac, aby na dłużej zachować ich ładny wygląd. Pamiętajmy jednak, że kupujemy obrączki po to, by je nosić gdyż symbolizują zawarcie związku małżeńskiego.
2. Czy próba złota ma znaczenie przy wyborze obrączek?
Próba określa ilość złota w stopie, więc im jest ona wyższa, tym więcej złota zawiera stop. Najczęściej w Europie spotyka się próby: 0.333 (8K), 0.375 (9K), 0.585 (14K), 0.750 (18K). Najlepszą próbą łączącą walory estetyczne i mechaniczne (wytrzymałość) jest próba 585. Głównie z tej próby wykonujemy obrączki. Złoto 18-karatowe posiada wszystkie zalety 14-karatowego, jednak jest bardziej miękkie i około 30% droższe. Nie polecamy niższych prób złota – 8K i 9K, gdyż mogą uczulać, obrączki są bardziej kruche, a ich powierzchnia z czasem ciemnieje. Nie znajdziecie ich Państwo w naszej ofercie.
3. Czy możemy zaprojektować swoje wymarzone obrączki?
Ze względu na to, że jesteśmy producentem obrączek, realizujemy indywidualne projekty. Również modele obrączek z naszej oferty można dowolnie modyfikować, pod kątem kolorystyki, szerokości, wykończenia, bez brylantów lub z ich dowolną ilością.
4. Czy możemy zlecić wykonanie obrączek z naszego złota?
Tak, można powierzyć własne złoto, nie ma znaczenia kolor ani próba. Mogą to być pojedyncze kolczyki, zerwane łańcuszki itp. Jednakże muszą Państwo posiadać min. 80% złota potrzebnego do wykonania obrączek. Cena zależy od wybranego modelu, ilości użytych kolorów złota, ilości oprawionych brylantów, oraz stopnia skomplikowania. Należy założyć ok. 10% ubytku technologicznego. Złom złota należy dostarczyć do naszego salonu w celu dokładnego sprawdzenia próby.
5. Czy można zmienić rozmiar obrączki z brylantami?
Powiększenie lub pomniejszenie obrączki z kamieniami jest niezwykle ryzykowne. Im więcej brylantów w obrączce tym mniejsza szansa na pomyślność korekty. W przypadku braku technicznej możliwości zmiany rozmiaru, wykonujemy nową obrączkę z wykorzystaniem złota i kamieni z poprzedniej.
6. Czy można zmienić rozmiar obrączki wielokolorowej?
Obrączki wielokolorowe wykonane są z dwóch lub trzech różnych i niezależnych kolorów złota (żółte, białe, różowe). Wszelkie wzory ażurowe, z warkoczami itp. dodatkowo znacznie utrudniają korektę rozmiaru. Teraźniejsze technologie oraz specjalne urządzenia posiadane przez naszą pracownię dają nam większe pole manewru. W większości przypadków wykonujemy korektę rozmiaru, jednak jest ona każdorazowo obarczona ryzykiem zniszczenia obrączki, o czym zawsze informujemy Klienta. Gdy nie ma technicznej możliwości zmiany rozmiaru, wykonujemy nową obrączkę. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, gdyż każda obrączka jest inna i wymaga innej korekty. Staramy się zawsze udzielić pomocy i znaleźć najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązanie.
7. Soczewka – co to?
Profil soczewkowy wewnątrz obrączki znacznie poprawia komfort jej noszenia, ułatwia także zakładanie i ściąganie. Dzięki soczewce obrączka przylega mniejszą powierzchnią do palca, więc możemy dokładnie dopasować rozmiar, a mimo to praktycznie jej nie czuć. Soczewka zapewnia lepszy dopływ powietrza, co ma duże znaczenie przy większych szerokościach obrączek, zwłaszcza podczas ciepłych dni, gdy najczęściej puchną dłonie. Dzięki pogrubieniu środkowej części, obrączka jest bardziej wytrzymała.
8. Jaki jest czas oczekiwania na obrączki i kiedy najlepiej je zamówić?
Standardowo, czas oczekiwania na obrączki wynosi 3 tygodnie. W szczególnych przypadkach, gdy zależy Państwu na czasie istnieje możliwość skrócenia tego terminu. W naszej ofercie posiadamy klasyczne – półokrągłe obrączki w szerokościach 3-6mm, dostępne do kupienia od ręki. Warto wcześniej pomyśleć o zamówieniu obrączek, optymalny termin to trzy miesiące, gdyż mamy czas na ewentualne korekty i różne nieprzewidziane sytuacje.
9. Jak i kiedy najlepiej zmierzyć rozmiar?
Poprawne zmierzenie rozmiaru nie jest łatwe, wymaga dużego doświadczenia i zależy od kilku czynników. Głównym jest model obrączki, dopiero po jego wybraniu można mierzyć rozmiar. Ważna jest również szerokość, oraz to czy obrączka będzie posiadać profil soczewkowy. Istotna podczas mierzenia rozmiaru jest też pora dnia, roku, kształt palców oraz indywidualne cechy tj. tendencja do puchnięcia palców. Niemożliwym jest, żeby obrączka leżała na palcu tak samo o każdej porze dnia, roku czy przy każdej pogodzie. Naturalnym jest to, że raz będzie luźniejsza, a czasem trudno będzie ją ściągnąć – jest to zależne od każdego organizmu. Najlepiej zmierzyć obrączki o różnych porach dnia, aby wypracować kompromis dotyczący rozmiaru. Pomocne jest to, że można zamówić połówkę rozmiaru.
10. Czy otrzymamy gwarancję na obrączki?
Na zakupione w naszym sklepie obrączki otrzymują Państwo dożywotnią gwarancję. Dotyczy ona próby złota, jak również ewentualnych ubytków w stopie, które mogą ujawnić się podczas użytkowania. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych tj. uderzenia, odkształcenia czy zarysowania (należy unikać kontaktu obrączek z detergentami). W każdej wykonanej przez nas obrączce znajduje się nasz znak firmowy, więc nawet jeśli zgubią Państwo paragon my będziemy wiedzieć, że są to obrączki zakupione w naszym sklepie.
11. Jak często odnawiać obrączki?
Jest to tak na prawdę Wasz indywidualny wybór. Nie zalecamy częstego odnawiania obrączek, gdyż po każdorazowym takim zabiegu należy liczyć się z ubytkiem złota. Już w pierwszym dniu noszenia pojawią się rysy na obrączkach, na które z czasem zwracamy coraz mniejszą uwagę. Obrączki nosimy codziennie, a pojawiające się na nich rysy świadczą o czasie spędzonym razem.
12. Czy można zamówić dwie różne obrączki?
Każdy ma swoje wyobrażenie wymarzonej obrączki, którą będzie nosił przez całe życie. Dlatego też nie ograniczamy naszych klientów i wykonujemy indywidualnie dobrane obrączki na specjalne życzenie. Często jest tak, że Pani decyduje się na obrączkę z brylantami węższą niż męska, gdyż damska dłoń jest subtelniejsza.
13. Czy można zamówić jedną obrączkę?
Oczywiście. Czasem zdarza się, że niestety gubimy ślubną obrączkę. Jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego też staramy się jak najszybciej wykonać ją na nowo.
14. Czy w obrączkach można wykonać grawer?
W zamówionych w naszym sklepie obrączkach, grawer otrzymujecie od nas w prezencie. Wewnątrz obrączki mieści się około 25 znaków. Najczęściej grawerujemy datę ślubu oraz imiona, ale wielu naszych Klientów tworzy własne niepowtarzalne sentencje.
15. Na której dłoni nosi się obrączkę?
W starożytności wierzono, że noszenie obrączki na czwartym palcu lewej dłoni zapewni pomyślność i umocni związek małżeński, ze względu na żyłę biegnącą właśnie od serdecznego palca prosto do serca – żyłę miłości. Obecnie w Polsce obrączkę nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni, zaś w większości krajów Europy Zachodniej nosi się ją na lewej ręce. Ciekawostką jest, że w naszym kraju kiedyś też tak było. Ta tradycja zmieniła się w czasie powstania styczniowego, kiedy nie tylko wdowy ale i małżonkowie przełożyli obrączki na prawą dłoń, na znak żałoby po ojczyźnie.
16. Jak dbać o obrączki?
Obrączki to biżuteria którą nosimy na co dzień, przez co często narażamy je na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia. Od czasu do czasu wymagają odświeżenia i konserwacji. Obrączki zrobione z żółtego złota, są najłatwiejsze w pielęgnacji, wystarczy je wypolerować jeśli są gładkie lub nanieść wzór/mat na nowo. Na obrączki wykonane z białego złota należy dodatkowo nanieść rod, by uzyskać śnieżnobiały kolor. Jeśli obrączka ma zakute brylanty warto raz na jakiś czas odtłuścić kamienie, gdyż brylanty przyciągają tłuszcz. Można zrobić to samemu w domowym zaciszu, wystarczy włożyć obrączkę do gorącej wody z odrobiną płynu do naczyń. Ten zabieg przywróci blask brylantom i odświeży obrączkę. Warto ściągać obrączkę przy wykonywaniu cięższych prac, gdyż przedłuży to jej żywotność i pozwoli dłużej cieszyć się jej ładnym wyglądem.
17. Co w sytuacji gdy zamówiliśmy zły rozmiar?
W takiej sytuacji najważniejsze to zachować spokój. Warto poczekać i sprawdzić rozmiar obrączki o różnych porach dnia, gdyż o różnych porach roku i dnia może być luźniejsza lub bardziej dopasowana. Jeśli mają Państwo pewność, że rozmiar się nie zmieni, możemy od razu wykonać korektę rozmiaru, o ile nie stanowi ona problemu, lub wykonać nową obrączkę (odpłatnie).