Kontakt: 18 442 25 34
KATEGORIE PRODUKTÓW ▼

Jak dbać o biżuterię?

  • Biżuterię należy zdjąć na czas snu, oraz wykonywania cięższych prac (sprzątanie, prace w ogrodzie, prace mechaniczne itp.), aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych – zarysowania, załamania splotu łańcuszków, pogięcia delikatnych elementów. Dotyczy to bezwzględnie wyrobów „dmuchanych” (pustych w środku), oraz biżuterii o sztywnym splocie – taśmy, omegi, żmijki.
  • Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, kremami lub detergentami, mogą bowiem uszkodzić ją chemicznie (osłabienie i pęknięcia lutów, ciemnienie powierzchni)
  • Jeśli zauważymy przebarwienie powierzchni biżuterii możemy we własnym zakresie dokonać jej czyszczenia z nagromadzonych tlenków. Aby zachować połysk i jasny kolor Państwa biżuterii, zarówno tej wykonanej ze srebra jak i ze złota, można użyć dostępnych w sprzedaży środków do czyszczenia i polerowania biżuterii. Wystarczy wcześniej delikatnie przemyć powierzchnię wyrobu bardzo łagodnym mydłem w płynie, przepłukać wodą i osuszyć. Dopiero tak odtłuszczony przedmiot można poddać kąpieli w specjalnym roztworze. W przypadku srebra wystarczy kilka sekund aby usunąć nalot. Nie należy jednak czyścić w ten sposób biżuterii z delikatnymi kamieniami, które mogą się uszkodzić od kontaktu z płynem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy daną biżuterię możemy poddać bezpiecznej kąpieli czyszczącej, radzimy zapytać doświadczonego złotnika o poradę. Środki do czyszczenie w płynie pozwalają głównie usunąć ciemny nalot z powierzchni, ale jej nie wypolerują. Do polerki należy użyć specjalnych ściereczek do biżuterii. Efekt końcowy czyszczenie zależy również od stopnia zużycia samej biżuterii.
  • Zdobienia takie jak złocenie, powłoka rodu, piaskowanie, oksydowanie powierzchni, grawer, mogą ulec wytarciu podczas eksploatacji. W większości przypadków można taką powierzchnię odtworzyć w pracowni jubilerskiej, ale na w zależności od modelu może się to wiązać ze znacznymi kosztami i ubytkiem złota.
  • Nie noszoną biżuterię powinno trzymać się osobno opakowaną, by poszczególne wyroby nie ocierały się o siebie nawzajem. Bardzo dobrze nadają się do tego celu szkatułki na biżuterię, wyściełane miękkim materiałem. Osobne opakowanie biżuterii srebrnej w torebkę strunową, ograniczy dostęp powietrza i powinno zabezpieczyć powierzchnię przed ciemnieniem.
  • Biżuteria, pomimo iż wykonana jest z metali szlachetnych, jest delikatna i z czasem będzie się zużywać. Niektóre miejsca, zwłaszcza elementy ruchome, są bardziej narażone na wycieranie, od ciągłego ruchu ogniw łączących np. końcówki łańcuszków, bransolet, ogniwka zawieszek itd. Dlatego warto samemu co jakiś czas przyjrzeć się noszonej biżuterii, gdyż istnieje możliwość zgubienia w czasie noszenia przetartej biżuterii.
  • Swoją ulubioną i często noszoną biżuterię można co kilka miesięcy przynieść do naszego zakładu jubilerskiego, aby ją profesjonalnie wyczyścić oraz ewentualnie dokonać niezbędnych napraw. Już samo profesjonalne umycie biżuterii potrafi znacząco wpłynąć na estetykę i komfort użytkowania, a przy okazji dokładny przegląd pozwoli uniknąć potencjalnych poważniejszych uszkodzeń.